Komplektis:
- p
ika otsiku ja mutriga pipett 30 tk.
Hoiatus! Ei ole sobiv alla 3 aasta vanustele lastele.

Lisa ostukorvi
3,50 €

Karteesia tuuker

Sul läheb vaja:
·     Ühte korgiga plastpudelit
·     Pika otsiku ja mutriga pipetti
·     Klaasi vett ja head tuju
 
Ettevalmistus eksperimendiks.
1.   Täida umbes 1/2 pipetist veega. Suru pipett kokku ja kasta see veeklaasi, nüüd lase surve vabaks ja pipett täitub veega. Veendu, et pipett jääks veepinnale.
(Kui pipett peaks põhja vajuma, siis võta ta välja ja pigista sealt paar tilka vähemaks, siis kontrolli uuesti, kuni pipett jääb õigesti veepinnale ujuma. Meie tulevane tuuker peaks veepinnal pisut üles-alla hüppama, kui puudutad pipeti veest välja turritavat osa.)
2.   Täida pudel kuni pudelikaela alguseni veega. See on väga oluline! Pane pipett pudelisse ja keera kork kõvasti kinni.
 
Eksperiment
Suru pudelit kahe külje pealt ja sa näed, kuidas meie tuuker hakkab põhja sukelduma. Vähenda kätega tehtavat survet pudelile ja tuuker hakkab pinnale tõusma. Kui reguleerid oma kätega väljast tulevat survet õigel ajal, võib tuuker ka pudeli keskel peatuda.
 
Kuidas see toimib?
Surudes pudelit väljastpoolt, suureneb pudeli sees rõhk, kandudes üle pudeli laiali. Pipetis aga tõmbub õhk kokku, mille tõttu pipett tõmbab endasse rohkem vett. Pipett muutub seetõttu raskemaks ja laskub põhja. Kui aga väljast pudelile tulev  surve väheneb, muutub pipetis õhuruum suuremaks, nii et pipett laseb endast liigse vee välja. Seega muutub pipett taas kergemaks ning hakkab pinnale tõusma.
(Kui tuuker ei taha pudeli kokkusurumisel kuidagi põhja sukelduda, võib asi olla selles, et pipeti sisse on jäänud liiga palju õhku. Ja vastupidi – kui pipetis on õhku liiga vähe, siis võibki meie tuuker igaveseks pudeli põhja jääda.)